Z dzieckiem do Irlandii

Decyzja o przeprowadzce na Zieloną Wyspę może okazać się dla naszych pociech ekscytująca. Ale poza zabawą czeka ich zmiana szkoły. Jak wygląda edukacja najmłodszych?

Pierwszym etapem nauki w Irlandii jest odpowiednik szkoły podstawowej – szkoła początkowa. Dziecko powinno wg prawa rozpocząć naukę w wieku 4, 5 – 6 lat. Obowiązek szkolny trwa 9 lat, na które to lata składa się 6 lat szkoły początkowej i 3 szkoły średniej I stopnia. Nauka w szkole początkowej jest obowiązkowa i bezpłatna. W ostatniej klasie szkoły początkowej uczeń rozwiązuje testy a ich wyniki będą decydowały o tym, gdzie zostanie dopuszczony do nauki na poziomie średnim.

Od polskich szkół irlandzki system odróżnia fakt, że każdą placówka jest autonomiczna, sama ustala przedmioty, układa plan zajęć, opracowuje metodykę. Przed ostateczną decyzją, gdzie posłać dziecko do szkoły warto przeanalizować różne oferty.

Edukacja na poziomie szkoły średniej podzielona jest na dwa etapy: obowiązkowy trzyletni (gdzie możliwe jest wybranie między szkołą tradycyjną, wielokierunkową, publiczną, zawodową) i nieobowiązkowy – szkoła średnia II stopnia - kolejne trzy lata, której ukończenie daje możliwość kontynuowania nauki na poziomie akademickim.

[ 22/07/2006 ]
1 | 2