Jest praca sezonowa dla Polaków w Niemczech

Niemcy bardzo cenią sobie pracę polskich pracowników i chętnie zatrudniają ich do prac sezonowych. Co roku, do pracy sezonowej w Niemczech wyjeżdża prawie 300 tysięcy Polaków.

Niemieccy pracodawcy wolą zatrudniać do prac sezonowych pracowników z Polski i innych krajów środkowoeuropejskich, gdyż lepiej wykonują powierzone im obowiązki i są solidniejsi.

Jak podaje Federalna Agencja Pracy niemieccy bezrobotni nie są zdolni do ciężkiej fizycznie pracy i nie chcą pracować za pieniądze oferowane przy zatrudnieniu sezonowym. Stawki płacone za godzinę, ok. 4,6 euro, są dla nich za niskie, natomiast dla obcokrajowców jest to zadowalający zarobek.

W kaju tym pomimo ponad 5 milionowego bezrobocia brakuje chętnych do prac sezonowych (żniwa, zbiory szparagów). Rząd niemiecki, aby zapobiegać nadmiernemu wydawaniu pozwoleń na pracę dla obcokrajowców, zobligował bezrobotnych do podejmowania prac sezonowych poniżej ich kwalifikacji i nisko płatnych, pod groźbą utraty zasiłku. W 2004 roku wydano 870 tysięcy pozwoleń na pracę w Niemczech.

Można się spodziewać, iż praca sezonowa dla Polaków w Niemczech będzie zawsze. Wielu farmerów nie mogłoby prowadzić swoich interesów zatrudniając jedynie niemieckich pracowników, ponieważ koszty związane z wypłatami okazałyby się dla nich wyższe niż osiągane zyski.

Rocznie w Niemczech pracuje ok. 300 tysięcy Polaków, zdecydowana większość przy pracach sezonowych.

                  ! zobacz także:

[ 08/04/2005 ]